Kolem většiny domů se lemuje klasická zámková dlažba. Patří v posledních letech k vůbec nejoblíbenějším řešením exteriérového povrchu. S pomocí zámkové dlažby jsou dlážděny nejen chodníčky vedoucí kolem domů, aby se člověk dostal do zahrady, ale také jsou jimi vydlážděné vozovky, parkovací plochy nebo případně terasy a jiná místa. Zejména z počátku je na dlažbu krásný pohled, ale pokud se o ni dostatečně dobře nestaráte, pohled najednou není tak sympatický jako na počátku. Dlažba má totiž tendenci zarůstat a špinit se. Proto se nabízí otázka, jak vyčistit venkovní zámkovou dlažbu, aby zase vypadala jako nová?
Čištění dlažby není nic složitého nebo těžkého, pokud tedy víte, jak na to. Prozraďme si, jak na skvrny i na plevel, který začíná mezi dlaždičkami vykukovat.
Jak na skvrny na zámkové dlažbě
Velkým problémem jsou vznikající skvrny, které se objevují po pár měsících či letech používání. Jsou způsobeny především špatným užíváním, jindy za to ale může počasí. Aby došlo k odstranění povrchových nečistot, kterými se však nemyslí jenom zmiňované skvrny, vystačíte si s obyčejnou mýdlovou vodou a kartáčem. Čištění zámkové dlažby tak opravdu není nic složitého nebo těžkého.
Nemusíte si napouštět ani teplou vodu, na zámkovou dlažbu totiž nemá teplota prakticky žádný vliv. I když si nemusíte dávat pozor na teplotu vody, pozor si dejte na saponát, který nalijete do připravené vody. Vždy se musí jednat o přípravek, který je na bázi mýdla. Čili nemělo by se jednat o jar nebo o přípravky obsahující kyseliny.
Jak odstranit plevel
Častým problémem zámkové dlažby je plevel, který zámkovou dlažbu okupuje. Někdy se může vyskytnout dokonce mech. Pokud je dlažba prorostlá jenom malinko, vystačíte si se zahradní vidličkou nebo kartáčem na spáry. Pokud je však dlažba prorostlá hodně, zničte plevel s vařící vodou, která mám aspoň 98 stupňů Celsia.