Buchholzovo relé – už jste o něm někdy slyšeli?

V dnešním článku se podíváme na speciální zařízení – a to konkrétně na Buchholzovo relé. Mnozí z vás čtenářů tento název ještě nikdy neslyšeli, a proto si dnes tento přístroj představíme konkrétně. Jde totiž o velmi zajímavou problematiku.

O co se jedná?

Buchholzovo relé je specializovaný přístroj, který dokáže detekovat hladinu plynu vyvíjejícího se z olejové náplně výkonného transformátoru. Někdy je označováno pouze jako plynové relé, respektive elektromechanické jistící zařízení. Jeho vynálezcem byl německý elektroinženýr Max Buchholz, jenž celý princip objevil v roce 1921 při obyčejném koupání ve vaně.

více v článku...

Jak přístroj funguje?

Přístroj obsahuje dva na sobě nezávislé plováky a prasátko naplněné rtutí. Jak už bylo řečeno, zařízení detekuje primárně hladinu plynu vycházejícího z transformátoru. Vkládá se zpravidla mezi hlavní a dilatační nádobu transformátoru. Zde bude předcházet případným poruchám způsobených například zkratem. Působí také jako vyrovnávací segment při tepelných změnách oleje, který se vlivem teplotních rozdílů rozpíná. Vytlačený olej je proto odveden přes plynové relé do expanzní nádoby, ve které se olej doplní o ztracenou vlhkost.

K čemu Buchholzovo relé slouží?

Toto zařízení tedy primárně slouží k ochraně transformátoru a jako prevence pro všechny možné poruchy. Další jeho funkcí je ovšem sledování hladiny oleje. Pomocí vypnutí či signalizace tak zjistíte, zda nedochází k nežádoucím únikům oleje vlivem netěsností či jiného problému. V případě jakékoliv poruchy se spustí první plovák, který ji signalizuje. A zároveň se aktivuje i plovák druhý, jež aktivuje obvod, který odpojí transformátor a nedovolí jeho opětovné připojení, dokud není daný problém vyřešen.

Jedná se tedy o velmi užitečný přístroj, který najde své uplatnění především v elektrotechnice. Díky němu tak můžete pohodlně kontrolovat stav transformátoru a předcházet tak velmi drahým opravám či odstávkám.

Don: