Světový den knihy a autorských práv 2016

V roce 1995 se Organizace pro výchovu, vědu a kulturu fungující při OSN a známá pod zkratkou UNESCO rozhodla vytvořit osvětový den, skrze který by mohla ve světě podporovat své cíle, tedy podporu vzdělanosti. Nástrojem, který v historii sloužil k záznamu a přenosů informací, vědomostí a pamětí, jsou knihy.

den

Světový den knihy a autorských práv 2016

Mezinárodní den knihy a autorských práv (World book and copyright day), jak byl tento symbolický den pojmenován. Literárně vzdělaným lidem přišlo přirozené zvolit tímto světově uznávaným dnem 23. duben. Proč právě tento den? V daný den, nebo v jeho blízkém okolí si připomínáme hned několik výročí slavných spisovatelů. V prvé řadě se jedná o připomínku narození Maurice Druona, držitele Nobelovy ceny Halldóra K. Laxnesse, Vladimira Nabokova nebo Manuela M. Vallejo. Smutnější výročí se pak týkají úmrtí slavných autorů. Především rok 1616 se dá považovat v dějinách literatury za „tragický”. 22.dubna 1616 zemřel španělský spisovatel Miquel de Cervantes y Saavedra, jehož příběhy o rytíři Don Quijotovi patří mezi světové poklady. Hned den na to opustil světlo světa další velikán, William Shakespeare, kterého snad není ani třeba blíže připomínat. Ve stejný den pak odešel do literárního nebe ještě Inca Garcilaso de la Vega, jihoamerický autor narozen v Peru. Po tomto výčtu každý pochopí, že zvolit dvacátý třetí duben za den knihy, bylo velice vhodné a správné.

Tip redakce:  Téměř každé čtvrté dítě čte e-knihy, říká průzkum Amazonu

knihovna
Tímto dnem se UNESCO snaží ukázat sílu knih, které dokážou měnit naše životy k lepšímu, ale také podporovat lidi a organizace, kteří stojí za jejich tvorbou a produkcí, což jasně vyplývá i ze samotného názvu. Na světě se pořádají tématické setkání, konference, semináře a veletrhy. Mnoho knihkupců a antikvariátů zvou čtenáře na speciální programy do svých obchodů nebo nabídnou alespoň slevy na nákup.
Od roku 2001 se pak UNESCO společně s Mezinárodní asociací nakladatelů (IPA), Mezinárodní federací knihovnických sdružení a institucí (IFLA) a Mezinárodní federací knihkupců dohodlo na každoročním vyhlašováním Světového města knihy. Zvolené město, počínaje 23. dubnem, se stává na rok nositelem tohoto titulu se závazkem centra osvěty „knižního průmyslu”. V loňském roce bylo zvolené jihokorejské město Incheon. Pro Evropany tedy poněkud z ruky. Letos však se této role ujala polská Vratislav (Wrocław). Krom toho, stejné město se letos stalo Evropským hlavním městem kultury. O to bohatší kulturní program se dá očekávat. Zatímco Praha a Plzeň se již staly hlavním městem evropské kultury, na titul Světové město knihy si budou muset česká města ještě chvíli počkat.
Pokud se nebudete účastnit žádné akce pořádané na oslavu knih, jejich autorů a nakladatelů, můžete alespoň v klidu domova vzít do ruky svou oblíbenou knihu a po svém uctít tento den.

Tip redakce:  Potřeby pro děti za bezkonkurenční ceny

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz